شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه » سلامت روان » آیا نشانه های استرس را می شناسید؟
آیا نشانه های استرس را می شناسید؟

آیا نشانه های استرس را می شناسید؟

مشکلات مالی، ترافیک، مشاجره، فشار کاری و درسی و … از جمله موقعیت هایی هستند که همواره در طول زندگی روزمره می توانند استرس را در ما ایجاد کنند.گاهی ممکن است استرس شدیدی را تجربه کنیم اما برخی از این موارد می تواند موجب استرس جزئی و کوچکی شوند که توجه نکردن به آن ها می تواند در طول زمان موجب فرسودگی ما شوند. در این نوشتار به بررسی نشانه های استرس می پردازیم.

فرض کنید با شنیدن یک صدای بلند و ناگهانی ترس و وحشت شدیدی را تجربه می کنید. چه احساسات و حالت های جسمانی به شما دست می دهد. برخی از آنها ممکن است این علائم باشند:
سفت شدن عضلات
عرق کردن بدن بویژه کف دستها و زیر بغل ها
تند شدن ضربان قلب
تشدید دم و بازدم
ناآرامی معده

این حالتها به دلیل آزاد شدن هورمونی به نام آدرنالین در خون به انسان بوجود می آید که با راه اندازی واکنشی در بدن به نام بازتاب “جنگ یا گریز” بقای ارگانیسم زنده را موجب می شود. بازتاب “جنگ یا گریز” در نهاد همه موجودات از جمله انسان وجود دارد تا نیروی لازم برای موقعیتهای اضطراری را بوجود آورد. این بازتاب در انسان همانند حیوانات موجب سریعتر دویدن و سخت تر مبارزه کردن می شود. به محض آنکه احساس ترس یا خشم را انسان تجربه می کند، آدرنالین در جریان خون وی وارد می شود. این هورمون، افزایش ضربان قلب و تنفس و سایر بازتابهای جسمی را بوجود می آورد که قدرت و سرعت لازم در رویارویی با خطر را به انسان می دهد.

نه تنها وقایع تهدید کننده زندگی، بازتاب جنگ و گریز را در انسان بوجود می آورند، بلکه وقتی در معرض استرس نیز قرار می گیریم با واکنش بدنی مشابه روبرو می شویم. اما متأسفانه این بازتاب علاوه بر اینکه موجب بقای زندگی می گردد، پیامدهای منفی را نیز شامل می شود. ما وقتی در این حالت قرار گرفتیم بسیار هیجان زده، مضطرب، گوش به زنگ و تحریک پذیر هستیم که این حالات موجب کم شدن توانایی ما برای تعامل مؤثر با دیگران می شود. در این وضعیت این احتمال وجود دارد که رفتارهای ناگهانی خطرناکی از افراد بروز کند و همچنین توان تصمیم گیری را از آنها بگیرد که علت آن، ترشح آدرنالین در خون و شرایط جسمانی آنها می باشد.

شناسایی این بازتاب و حالات جسمانی همراه با آن به باعث می شود تا افراد پاسخ های خود را تحت کنترل داشته باشند و از بوجود آمدن مشکلات حاد جلوگیری کنند و همچنین با کنترل واکنشهایشان به استرس ها در دراز مدت از وقوع مشکلات سلامتی و فرسودگی پیشگیری کنند. در زمان استرس توجه به این حالات که به طور طبیعی در شما رخ می دهد، باعث می شودکه موقعیت استرس زا را درک کنید و از روش های در دسترس تان برای مقابله کمک بگیرید.

اما گاهی اوقات امکان دارد که استرس ها موجب تظاهرات جسمانی فوری نشوند و بنابراین شناسایی انها دشوار شود. افرادی که به مدت طولانی استرس های پنهان را تجربه می کنند، نشانه های متفاوتی بروز می دهند که توجه به آنها نیز نشانگر آن است که شما در شرایط استرس زا هستید. این شرایط می توانند علائمی مثل سردرد، اختلالات خواب، احساس اضطراب و تنش، خشم، و یا مشکل در تمرکز را نشان دهند در حالیکه برخی دیگر شاید مشکلاتی نظیر افسردگی، از دست دادن علاقه به غذا و یا افزایش اشتها، زخم معده، بیمارهای پوستی، سردردهای میگرنی و … را تجربه می کنند.

وقتی استرس شدیدی به ما چیره شود و یا به مدت طولانی در ما وجود داشته باشد، می تواند باعث فروپاشی سیستم موجود زنده شود که آن را “فرسودگی” می نامند. در این وضعیت، فرد در اغلب فعالیتهای طبیعی اش با مشکل مواجه می شود و اگر به موقع برای رفع استرس و آسیبهای ناشی از آن اقدامی انجام نشود، به تدریج ارگانیسم به سوی نابودی کشیده می شود.

بعضی از نشانه های اولیه “فرسودگی” شامل:
*خستگی مزمن (بی حالی، بی حوصلگی و احسا فقدان انرژی و سرزندگی)
*خشمگین شدن نسبت به مطالبات دیگران یا محیط
*سرزنش خود برای تن دادن به خواسته های پیرامون
*فلسفه بافی، منفی گرایی، و بی قراری
*احساس مثل تحت محاصره بودن و نداشتن آزادی
*از کوره در رفتن برای چیزهای بی اهمیت
*سردردهای مکرر و اختلالات گوارشی
*افزایش یا کاهش بیش از حد وزن
*اختلالات خواب و افسردگی
*مشکلات تنفسی نظیر تنگی نفس
*بدگمانی و سوءظن
*احساس ناخرسندی و درماندگی
*افزایش میزان خطرپذیری و روی آوردن به رفتارهای پرخطر

اگر شما و یا نزدیکانتان نشانه های را تجربه می کنید، توجه کنید که عدم مدیریت صحیح استرس ها در زندگی موجب ایجاد این حالت ها بوده و با مراجعه به متخصص برای انجام مشاوره و یا با گذراندن آموزش های مدیریت استرس هر چه سریعتر از آسیب های بعدی فرسودگی پیشگیری کنید.

0

User Rating: نفر اول باشید!

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است