بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه » تغذیه و سلامتی » تاثیر قهوه بر لاغری چگونه است؟
تاثیر قهوه بر لاغری چگونه است؟

تاثیر قهوه بر لاغری چگونه است؟

قهوه یکی از پر طرفدارترین نوشیدنی های دنیاست که خواص منحصر به فردی دارد. در کنار خواص اصلی قهوه، برخی از محققان دریافتند قهوه می تواند به لاغری کمک کند و سوخت و ساز بدن را بالا ببرد. در این نوشتار تصمیم داریم تاثیر قهوه بر لاغری را بررسی کنیم.

قهوه دارای مقادیری از کافئین می باشد. کافئین پرمصرف‌ترین ماده‌ی فعال‌کننده‌ی روان در جهان شناخته می شود که با تغییر عملکرد مغز، تغییراتی در رفتار، ادراک و خلق ایجاد می کند. امروزه کافئین در بسیاری از مکمل‌های چربی‌سوز وجود دارد. همچنین کافئین می‌تواند چربی را از بافت خود بیرون آورد و میزان سوخت‌وساز بدن را بالا برد.

قهوه مواد محرک‌ دارد

محرک‌ها به موادی می گویند که موجب تحریک سیستم اعصاب مرکزی می‌گردند. بسیاری از محرک‌های موجود در دانه‌ی قهوه، در نوشیدنی نهایی نیز وجود دارند. برخی معرفی از این محرک ها که می‌توانند بر سوخت‌وساز موثر باشند از کافئین، تئوبرومین، تئوفیلین و کلروژنیک اسید می توان نام برد.
کافئین،فراوان‌ترین ماده‌ی محرک موجود در قهوه می باشد. تئوبرومین، فراوان‌ترین محرک در دانه‌ی کاکائوست که در مقادیر کمتر در قهوه نیز وجود دارد. تئوفیلین، در قهوه و کاکائو موجود است. تئوفیلین نیز برای درمان آسم کاربرد دارد. کلروژنیک اسید، یکی از محرک‌های اصلی موجود در قهوه است که می‌تواند از سرعت جذب کربوهیدرات بکاهد.

مهمترین ماده در این بین ، کافئین می باشد که دارای قدرت بالایی است. کافئین یک انتقال‌دهنده‌ی عصبی مهارکننده به‌نام آدنوزین را غیرفعال می‌نماید؛ با غیرفعال‌شدن این انتقال دهنده، فعالیت نورون‌ها افزایش پیدا می کند و انتقال‌دهنده‌های عصبی مانند دوپامین و نوراپی‌نفرین آزاد می گردند. آزادشدن دوپامین و نوراپی‌نفرین انرژی و هوشیاری را افزایش می دهد. درنتیجه کافئین موجب می‌گردد حتی در زمان خستگی نیز بتوانید به فعالیت خود ادامه بدهید. همچنین کافئین می‌تواند به عملکرد ورزشی به‌طور متوسط ۱۱ تا ۱۲ درصد بیفزاید.

Two hot latte on wooden tray and table with selective focus on the latte art

قهوه می تواند بافت چربی را تجزیه کند

کافئین دستگاه عصبی را تحریک می کند که باعث ارسال سیگنال‌هایی به سلول‌های چربی می شود و آن ها را می شکند. این اتفاق ازطریق افزایش هورمون اپی‌نفرین در خون روی می دهد.
اپی‌نفرین که با اسم آدرنالین نیز شناخته شده تر است، از طریق خون به بافت چربی منتقل می شود. در آنجا بافت چربی را می شکند و اسیدهای چرب را به داخل گردش خون رها می کند.
البته تا زمانی‌که کالری دریافتی‌ شما از کالری مصرفی زیادتر باشد، آزادشدن اسیدهای چرب به‌تنهایی نمی‌تواند منجر به کاهش وزن شود. برای کاهش وزن ضروری است که انرژی مصرفی‌تان از انرژی دریافتی‌تان بیشتر باشد. مصرف مکمل‌های چربی‌سوز و کافئین می‌تواند به‌عنوان یک استراتژی مکمل، روند کاهش وزن را سریع تر نماید.

کافئین میزان سوخت ‌و ساز را بالا می برد

هرچه میزان سوخت‌وساز بدن در حالت استراحت بیشتر شود، راحت‌تر می‌توانید از وزن خود بکاهید و یا بدون ایجاد افزایش وزن، غذای بیشتری بخورید.
براساس مطالعات کافئین می‌تواند نرخ سوخت‌وساز بدن در حالت استراحت را ۳ تا ۱۱ درصد رشد دهد. مقادیر بالاتر کافئین، تأثیر بیشتری خواهد گذاشت.
بیشتر این افزایش در سوخت‌وساز، در پی افزایش چربی‌سوزی اتفاق می افتد. متأسفانه این تأثیرات در افراد چاق کم شدت تر است. یک مطالعه نشان می دهد کافئین میزان چربی‌سوزی را در افراد لاغر ۲۹ درصد بالا برده، درحالی‌که این مقدار برای افراد چاق تنها ۱۰ درصد گزارش شده است. همچنین این تأثیر کافئین، با افزایش سن کمتر می شود و در افراد جوان شدیدتر وجود دارد.

کافئین و کاهش وزن در درازمدت

شواهدی مبنی بر تاثیر قهوه بر کاهش وزن در درازمدت موجود نیست. به خاطر داشته باشید که به‌مرور زمان بدن‌تان نسبت به تأثیر کافئین بر کاهش وزن مقاوم‌تر می شود و میزان کاهش وزن در اثر مصرف کافئین پایین می آید.
در کوتاه‌مدت کافئین باعث افزایش در میزان سوخت‌وساز و چربی‌سوزی می شود، ولی پس از مدتی افراد نسبت به کافئین مقاوم شده و دیگر کافئین نمی‌تواند تأثیر قبلی را از خود نشان دهد.
با این که تأثیر کافئین در افزایش کالری‌سوزی در درازمدت کم می شود، باز هم کافئین می‌تواند اشتها را کم کند و موجب شود کمتر غذا مصرف شود.
تأثیر کافئین و قهوه در لاغری می‌تواند در افراد مختلف، متفاوت شکل بگیرد. تا این لحظه شواهدی از تأثیرات درازمدت کافئین بر لاغری در دست نیست.

0

User Rating: 4.85 ( 1 votes )

تاکنون 2 نظر ثبت شده است.

  1. سلام دکتر
    ببخشید میشه بگید هر لیوان قهوه شیر با لیوان قهوه با آب‌جوش چقدر کالری دارند و کدام بهتر است؟

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است