شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه » تغذیه و سلامتی » تغذیه مناسب برای افزایش قد چگونه است؟
تغذیه مناسب برای افزایش قد چگونه است؟

تغذیه مناسب برای افزایش قد چگونه است؟

یکی از آیتم های مهم در رشد بخصوص در دوران کودکی، افزایش قد می باشد. تحقیقات ثابت کرده اند زیربنای اصلی برای افزایش قد تغذیه سالم است. یک رژیم تغذیه متعادل و متنوع شرط اساسی برای طی کردن مراحل رشد بخصوص افزایش قد می باشد. در این نوشتار ویژگی های تغذیه مناسب برای افزایش قد مورد بررسی قرار می گیرد.

غذاهای حاوی پروتئین از طریق تحریک آزادسازی هورمون رشد تاثیر مهمی در سلامتی و افزایش قد دارد. البته علاوه بر پروتئین ها، وجود چربی ها و کربوهیدرات ها نیز برای آزادشدن هورمون رشد لازم است. پروتئین ها منبع خوبی برای آمینواسیدها می باشند که برای تولید هورمون رشد لازم داریم. از غذاهای حاوی پروتئین بالا می توان از گوشت کم چربی، مرغ، ماهی، شیر، شیرسویا، پنیر، تخم مرغ، لوبیا سبز، لوبیای سویا، تخمه کدو و هندوانه، بادام، بادام زمینی، حبوبات، جو دوسر نام برد.

 

کربوهیدرات در غذاهای نشاسته ای مثل برنج، نان، سیب زمینی، ذرت و سایر غلات وحبوبات و نیز در برخی میوه ها موجود هستند که باید توجه داشت که برای اجتناب از دریافت زیاد انرژی باید از مصرف بیش از حد کربوهیدرات خودداری کرد.

 

کلسیم برای رشد و افزایش تراکم استخوان ها بسیار مهم می باشد چون ماده معدنی اصلی استخوانی محسوب می شود. لازم به ذکر است علاوه بر در دوران کودکی و نوجوانی که استخوان ها رشد می کنند، پس از توقف رشد نیز هنوز استخوان سازی ادامه می یابد با این تفاوت که باعث رشد طولی استخوان و افزایش قد نمی گردد. کلسیم در محصولات لبنی مانند شیر، پنیر، ماست ، تخم مرغ، گیاهان برگ سبز تیره مانند اسفناج، ماهی ساردین، مغزجات و … وجود دارد. بعضی غذاها مانع جذب کلسیم می شوند و بر روی رشد اثر منفی می گذارند. این غذاها عبارت اند از نوشیدنی های حاوی کربوهیدارت ها، نمک، چربی، شکر و قهوه.

ویتامین D برای رشد و سلامت استخوان‌ها اهمیت دارد،‌ به خصوص در مورد کودکان لازم و ضروری است. ویتامین D را می‌توان از غذاهایی مانند ماهی، قارچ و لبنیات، تخم‌مرغ، یونجه و توفو یا قرار گرفتن در معرض نور مناسب خورشید تامین کرد.

 

ویتامین C یکی از ویتامین های اساسی برای رشد و نیز افزایش قد و رشد اسکلتی محسوب می شود. این ویتامین باعث افزایش یافتن ساخت بافت همبند و تاندون ها و سایر اجزای بافت اسکلتی می شود و استحکام بیشتر آن را تامین می کند. این ویتامین را در میوه های تازه از جمله مرکبات، زردآلو، توت فرنگی، انبه، سیب، موز، گوجه فرنگی و سبزیجات می توان یافت.

 

برای دریافت بیشتر روی، از غذاهایی مانند حبوبات، مارچوبه، تخم‌مرغ، شکلات و صدف استفاده کنید تا رشد سلامت شما را بهبود دهد. مصرف روی به خصوص در کودکان حائز اهمیت است چرا که کمبود روی باعث توقف رشد می گردد.

 

ساختار اصلی استخوان ها را کلسیم و فسفر تشکیل می دهند و قسمت اعظم استخوان ها از فسفات که از مشتقات فسفر است، تشکیل می شود. فسفر عمدتا در منابع غذایی حاوی پروتئین از قبیل انواع گوشت سفید مانند مرغ و ماهی، تخم مرغ و در لبنیات و برخی از حبوبات وجود دارد که در کنار کلسیم ساختار محکم استخوان ها را تشکیل می دهند و تعادل مناسب میان دریافت کلسیم و فسفر رشد قدی مناسب را فراهم می کند.

 

از دیگر موادی که در رشد قد موثرند می توان منیزیم، ید و ویتامین A نام برد. منیزیم در سبزی های با برگ سبز تیره مثل اسفناج همچنین مغزها، دانه ها و برخی غلات کامل وجود دارد. غذاهای دریایی تامین کننده مناسب ید می باشند و در کشور ما لازم است از نمک یددار استفاده کنیم. جگر به خصوص کبد ماهی، کره، هویج، سبزی های برگ سبز تیره و زرد رنگ منابع حاوی ویتامین A می باشند.

 

باید توجه کرد که استفاده از چربی متعادل در رژیم غذایی به رشد کمک می نماید. رژیم های غذایی با چربی بالا باعث کاهش دریافت پروتئین می شود و بر آزادسازی هورمون رشد اثر می گذارد و از طرفی اینگونه رژیم ها موجب افزایش دفع کلسیم و املاح از طریق دستگاه گوارش می شوند.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است