آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه » تغذیه و سلامتی » روزانه چقدر کالری انرژی نیاز داریم؟
روزانه چقدر کالری انرژی نیاز داریم؟

روزانه چقدر کالری انرژی نیاز داریم؟

بدن ما انرژی مورد نیاز خود را از غذاهایی که مصرف می کنیم تامین می کند که در اصطلاح با واحد کالری سنجیده می شود که یک واحد استاندارد برای انرژی است و جایی که از کالری غذا صحبت می کنیم مقصودمان مقدار انرژی است که از طریق آن غذا دریافت می کنیم. در این نوشتار بررسی می کنیم که چه مقدار کالری بصورت روزانه نیاز داریم. در نوشتار دیگری نحوه محاسبه آن را بصورت کمی مورد بررسی قرار می دهیم.

 

قسمتی از کالری مورد نیاز بدن ما به طور میانگین بین همه مشترک است، بخشی دیگر به عواملی مثل فعالیت بدنی، سن، جنسیت و قد وابسته است. برای مثال کالری مورد نیاز بدن یک فرد ورزشکار با افراد معمولی و یا با یک کارگر متفاوت خواهد بود.

 

اگر مقدار کالری مورد نیاز بدن هر روز را به اندازه تامین کنیم، زندگی برای ما با شادی و سلامتی و لذت توام خواهد بود. اگر مصرف کالری ما کم تر یا زیاد تر از مقدار لازم شود، در نهایت تاثیرات منفی در پی دارد که آن ها را بر روی سلامتی خود حس خواهیم کرد.

 

اگر به طور کلی پیش بینی کنیم، بدن یک فرد با فعالیت شدید بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کالری، یک فرد نسبتا فعال به ۱۹۰۰ و یک فرد بدون فعالیت به ۱۶۰۰ کالری احتیاج دارد. لازم به ذکر است همان طور که اشاره شد عوامل مهمی وجود دارند که در نظر گرفتن آن ها برای تعیین مقدار کالری مورد نیاز یک فرد ضرورت دارد.

 

مرکز بهداشت ملی انگلستان اعلام کرده است، یک مرد بالغ به طور میانگین حدود ۲۵۰۰ کالری در روز را باید دریافت کند تا داشتن وزن خود را ثابت نگه دارد، در حالی که به طور متوسط یک خانم بالغ ۲۰۰۰ کالری در روز احتیاج دارد. ایالات متحده ۲۷۰۰ کالری در روز برای مردان و ۲۲۰۰ کالری برای زنان توصیه کرده است.

جالب است توجه داشته باشید که در انگلستان، که در آن مردم به طور متوسط قدی بلندتر از آمریکایی ها دارند اما مقدار توصیه شده کالری روزانه پایین تری اعلام کرده اند. می توان به راحتی مقایسه کرد و دید که نرخ اضافه وزن و چاقی در بزرگسالان و کودکان در ایالات متحده آمریکا بطور قابل توجهی از انگلستان بالاتر می باشد. مرکز بهداشت ملی انگلستان تاکید دارد که به جای کالری شماری دقیق، افراد باید بیشتر بر داشتن رژیم غذایی سالم و تقریبا متعادل تمرکز کنند و از لحاظ بدنی فعالیت داشته باشند.

 

تعیین میزان مصرف کالری های روزانه تقریبا کار سختی به نظر می آید. هر چند افراد نیاز های متفاوتی دارند که به عوامل مختلفی وابسته است، اما دامنه ی خاصی را برای مصرف کالری ها می توان در نظر گرفت. به طور کلی این به میزان متابولیسم پایه و فعالیت بدنی شما تقسیم می شود.

 

به میزان انرژی که بدنتان برای انجام فعالیت های ضروری چون تنفس و هضم نیاز دارد، متابولیسم پایه گویند. این میزان، حدودا برابر با ۷۰ درصد نیاز کالری های شما را تشکیل می دهد. بنابراین، سوخت رسانی مناسب به بدن اهمیت بالایی دارد. هر چه جوان تر هستید و قد بلندتری دارید، میزان متابولیسم پایه ی شما نیز بیشتر باید باشد.

بسیاری از افراد تصور می کنند، برای کاهش وزن، کالری مصرفی خود را باید کمتر کنند. اما افراد زیر ۵۰ سال به هیچ وجه نباید کاری مصرفی خود را کمتر از ۱۶۰۰ کالری در روز قرار دهند. کاهش شدید در مصرف کالری می تواند نقص مواد غذایی ضروری بدن و سرکوب سیستم ایمنی را به همراه داشته باشد. کاهش مصرف کالری به کمتر از میزان مورد نیاز بدن، از میزان متابولیسم بدن می کاهد و باعث می شود بدن برای تامین سوخت مورد نیاز خود، ماهیچه ها را به جای چربی ها بسوزاند. در مقابل مصرف بیشتر از اندازه مورد نیاز کالری نیز موجب افزایش ذخیره ی چربی ها، رفلاکس معده و افزایش وزن خواهد شد.

 

میزان مجاز مصرف کالری بر اساس میزان فعالیت افراد

 

افراد بسیار فعال

میزان کالری مورد نیاز برای زنان بسیار فعال، یعنی افرادی که به صورت روزانه، یک ساعت یا بیشتر فعالیت ورزشی یا یک شغل پر جنب و جوش و فعال دارند، بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ در روز می تواند باشد که این میزان برای مردان، ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری در نظر گرفته می شود.

 

افراد نسبتا فعال

میزان کالری مورد نیاز برای یک زن نسبتا فعال که ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در روز فعالیت ورزشی دارد، ۱۹۰۰ و برای مردان ۲۵۰۰ کالری در روز می تواند باشد.

 

افراد کمی فعال

میزان مورد نیاز کالری برای زنی که بین ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ قدم در روز طی می کند، ۱۸۰۰ و برای مردان ۲۲۰۰کالری در روز می باشد.

 

افراد پشت میز نشین

برای یک زن که در روز کمتر از ۵۰۰۰ قدم در روز بر می دارد، میزان مورد نیاز ۱۶۰۰ و برای مردان ۱۸۰۰ کالری در روز است.

0

User Rating: نفر اول باشید!

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است