آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه » سلامت روان » هوش چیست؟ و انواع هوش کدام اند؟
هوش چیست؟ و انواع هوش کدام اند؟

هوش چیست؟ و انواع هوش کدام اند؟

هوش مفهومی است در در بین عموم جامعه تعاریف گوناگونی وجود دارد که بعضا با علم روانشناسی روز دنیا مغایرت دارند و موجب ایجاد درک غلط و اقدامات نامناسب در افراد می شود. هوش مفهومی است که شناخت آن و درک انواع آن می تواند به خودشناسی منجر شود و به شناخت و طی کردن مسیر مناسب و صحیح زندگی کمک کند. در این نوشتار هوش و انواع آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

هوش چیست؟

تعریف معمول و کلاسیک هوش که در بین عموم جامعه وجود دارد، همان کیفیت و مهارتی است که باعث موفقیت های درسی و تحصیلی می گردد؛ همان توانایی و استعدادی که برای فهم مطالب نظری و حل مسائل ریاضی به ما کمک می کنند، ذاتی و ارثی هستند، تک بُعدی اند، قابل ارتقا نیستند و از بدو تولد تا روز آخر زندگی در یک سطح مشخص قرار دارند.

اما در علم روانشناسی روز دنیا، مدت طولانی است که این تعریف محدود و ناقص از هوش، کنار رفته و دیگر در هیچ کدام از سیستم های آموزشیِ استاندارد، مورد پذیرش نیست. یادمان باشد هدف اصلی زندگی یک انسان ، صرفا تربیت و ساخت عده ای پزشک و مهندس و مخترع نبوده است. هدف اصلی، پرورش یک انسان همه جانبه و متعادل می باشد.

تعادل، شاه کلیدی است برای اینکه به تعریف جدید و گسترده هوش ورود کنیم. این روزها ثابت گردیده که همه آدم ها غیر از IQ یا هوش منطقی و ریاضی، دارای حدود ده نوع هوش گوناگون با شدت و ضعف های مختلف هستند که اکتسابی و قابل رشد است و باید به شکل متعادلی پرورش پیدا کند. امروزه به آدمی باهوش یا تیزهوش می گویند که تمامی توانایی ها، استعدادها و جنبه های گوناگون وجودش به شکل متعادل رشد یافته باشد. فردی که علاوه بر توانایی حل مسئله، می تواند خود را به بهترین شکل با شرایط متغیر محیط منطبق کند، انسان باهوشی محسوب می شود.

انواع هوش چیست؟

روانشناسان اکنون، غیر از IQ یا هوشِ منطقی و ریاضی که در زمینه هایی مثل درک مطالب نظری، حل مسائل ریاضی، تقسیم و طبقه بندی اطلاعات، استدلال، آزمایش، کنجکاوی و… بروز می یابد، حدود ده نوع هوشِ دیگر با طیف های گوناگون برای هر فرد ارائه کرده اند.

هوش دیداری یا فضایی که به شکل درک بالای تصویر، حس جهت شناسی خوب، طراحی و نقاشی، درک نمودار، خواندن و نوشتن و ساخت پازل، نمایان می شود.

هوش کلامی و زبانی که در قالب خوب گوش دادن، خوب حرف زدن، قصه گویی و توضیح و تدریس هویدا می شود.

هوش بدنی یا جنبشی که در افرادی با زبان بدن فعال و هماهنگی بالای بدن، مثل ورزشکاران، بازیگران و صنعتگران نمایش داده می شود.

هوش موسیقایی که در قالب توانایی هایی مثل درک ریتم، نواختن آلات موسیقی، آهنگ سازی، ترانه سرایی و آواز قابل درک است.

هوش طبیعت گرا که در زمینه های کشف طبیعت، باغبانی، مراقبت از گل و گیاه و علاقه به محیط زیست و جانداران بروز می کند.

هوش درون فردی که به افراد توانایی درکِ حس و حالِ درونی خود، نقاط مثبت و منفی و آگاهی از تفکرات، احساسات، توانایی ها و رویاهایشان را می دهد.

هوش برون فردی که بصورت قدرت درک بقیه، همدلی و همراهی با اطرافیان، مشورت و همکاری با گروه ظهور می یابد.

و هوش هیجانی یا EQ که به نوبه خود، با تعامل و روابط مثبت و سازنده ما با دور و بری ها شناخته می شود.

 

همه انسان ها باهوشند

همه آدم ها، در هر سن و سالی، همه هوش های موجود را دارند، منتها با شدت و ضعف های گوناگون بین افراد مختلف دیده می شود. این هوش ها اکتسابی و قابل رشد و ارتقا هستند و فقط باید زمینه بروز داشته باشند و با علاقه و تلاش توام شوند تا شکوفا شده و موفقیت فرد را منجر شوند.
بدیهی است که مثلا یک ورزشکار، هوش بدنی یا جنبشی بالایی دارد، یا یک کارآفرین که از مهم ترین ویژگی هایش خلاقیت و ارتباط موثر است، دارای هوش هیجانی قوی است یا استادان موسیقی، هــــوش موسیقــایی عمیـــقی دارند.
همچنین شاید هوشی مثل هوش هیجانی در کودکانی که اختلالاتی مثل اوتیسم یا بیش فعالی دارند، ضعیف باشد اما ممکن است مثل همه افراد جامعه، هوش های دیگر را در سطوح بالا داشته باشند.
با گذشت زمان و رشد سن، همان طور که برخی سطوح هوش به شکل عالی ارتقا می یابند، ممکن است برخی سطوح هوش هم کاملا فراموش و از آن غفلت شود. حتما شما هم با بزرگسالانی برخورد کرده اید که مثلا در زمینه تحصیلی آدم موفقی محسوب می شوند، اما هوش هیجانی و روابط خوب و موثری با اطرافیان نمی توانند داشته باشند.

0

User Rating: نفر اول باشید!

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است