آیا او (خدا) برای بنده اش کافی نیست؟ (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه » پوست و مو » چند بار در هفته موهای خود را بشوییم؟
چند بار در هفته موهای خود را بشوییم؟

چند بار در هفته موهای خود را بشوییم؟

حفظ و تقویت مو ها یکی از چالش های مهم برای هر فردی است که به ظاهر خود اهمیت می دهد و یکی از عوامل تاثیر گذار بر مو شست و شوی مو است. اینجا این سوال مطرح می شود که هر از چند روزی موهای خود را بشوییم؟ برای پاسخ به این پرسش باید ابتدا موهای خود را بشناسید و سپس برنامه مناسب آن وضعیت را در پیش بگیرید.

درست مانند پوست صورت شما، موهای تان نیز به خاطر ترشح سبوم که به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عمل می نماید، چرب می گردد. سبوم، از غدد سباسه واقع در کنار ریشه های مو در لایه درم ترشح و باعث می شود که پوست سر شما چرب گردد. با این حال مقدار سبوم آزاد شده از هر فرد نسبت به فرد دیگر به علت تغییرات ژنتیکی و عملکرد هورمون ها کاملا فرق دارد.
انواع مختلف مو نیز به سطح مختلف توجه احتیاج دارد. ترشح بیش از حد سبوم می تواند که شما را مجبور کند تا موهای تان را به طور مرتب بشویید، در حالی که کم بودن ترشح آن ، به شما این اجازه را می دهد تا بدون شستشو، برای مدت زمان زیادی به حمام رفتن نیاز نداشته باشید.

موهای نازک و صاف، به شست و شوی بیشتری احتیاج دارد. این اتفاق به این علت است که به دلیل پخش و سبوم در پوست سر، به سرعت پوست سر کثیف و روغنی می گردد. از طرف دیگر، موهای ضخیم و فر و گره خورده تا مدت زمان طولانی خشک می مانند. نوع مو تاثیر بر روی گسترش چربی ناشی از سبوم، در سراسر موی خواهد گذاشت. در موهای ضخیم و درشت و فرفری، این گسترش کندتر صورت می گیرد.
فعالیت بدنی و شستن موها رابطه مستقیمی دارند ؛ هرچقدر بیشتر عرق کنید، بیشتر باید موهایتان را شست و شو دهید و این، به این دلیل است که عرق منافذ پوست سر را باز آن را کثیف می نماید.

به طور کلی افرادی که دارای پوست سر چرب هستند، باید موهای خود را روزانه شست و شو دهند و افرادی که پوست سرشان خشک است، باید یک یا دو بار در هفته موهای شان را شست و شو دهند و افرادی که پوست سرشان نرمال می باشد، هر وقت احساس کردند موهایشان چرب شده این کار را انجام دهند.

بدیهی است که پوست سر چرب، شستشوی بیشتری نسبت به پوست سر خشک می خواهد. شستن بیش از حد پوست سر خشک، منجر به شوره و شکنندگی مو می شود ؛ باید نوع پوست سر را تشخیص داده و بتوانید روغن های مازادی را که توسط بدن تولید می گردد را، تحت کنترل درآورید.

اگر فعالیت بدنی شما سبب افزایش چربی به سبوم و عرق کردن در بدن بوده است، موهایتان به شست و شوی بیشتر و معمولتری احتیاج دارد. نوع و شیوه زندگی شما نیز بر روی شست و شوی موها و فرمول مراقبت از آن تاثیر دارد.

اگر موهای تان به طور منظم در معرض حرارت قرار می گیرد، باید تعداد دفعاتی که موهایتان را شست و شو می دهید، کمتر نمایید تا از خشک شدن آن جلوگیری کنید.

استفاده از شامپو به طور مکرر، ممکن است از شانس داشتن موهای شاداب بکاهد. هرکسی که هر روز به مو های خود را شامپو می زند، باید از شامپو های روزانه استفاده نماید.

 

کارشناسان معتقدند تنها افرادی که با موهای نازک، چرب و دارای شوره و کسانی که فعالیت های جسمانی زیادی دارند و کسانی که در محیط های گرم و مرطوب هستند، باید از شامپوی روزانه استفاده نمایند.

افرادی که موهای ضخیم یا پوست سر خشک دارند، می توانند هر چند روز یک بار موهایشان را بشویند، زیرا موهایشان به آسانی چرب نخواهد شد.

از سوی دیگر، افرادی که دارای اسید چرب هستند، توصیه می شود علاوه بر استفاده از شامپو می توانند برای تمیز شدن موهایشان از انواع اسپری تمیز کننده استفاده نمایند و آنها را جایگزین کنند و یا فقط شستن با آب خالی را امتحان نمایند.

0

User Rating: نفر اول باشید!

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است