عشق، فراموش كردن خود در وجود كسی است كه همیشه و در همه حال ما را به یاد دارد.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه » سلامت روان » چگونه استرس خود را مدیریت کنیم؟
چگونه استرس خود را مدیریت کنیم؟

چگونه استرس خود را مدیریت کنیم؟

در نوشتار قبلی به مرور تعاریف، نشانه ها و اثرات استرس پرداختیم و اشاره کردیم اگر استرس ها مدیریت نشوند ، هر چند استرس کوچک باشد، در طی زمان این استرس می تواند فرسودگی را به همراه داشته باشد. در این نوشتار به تشریح رویکرد های مدیریت استرس می پردازیم.

همانطور که پیش از این بیان شد، استرس هم از عوامل بیرونی و هم از عوامل درونی تاثیر می پذیرد. عوامل بیرونی شامل موقعیت ها، مشکلات و چالش هایی می باشد که بر سر راه شما قرار می گیرند. عوامل درونی نیز شامل حالات، وضعیت و ویژگیهای فردی است که توانایی شما برای کنار آمدن با عوامل خارجی را می سازند؛ مثل وضعیت تغذیه، سلامت کلی جسم و روان، حالات هیجانی و میزان خواب و استراحت. بنابراین مدیریت استرس نیز می تواند در برگیرنده راهکارهایی هم برای تغییر عوامل خارجی و هم فاکتورهای درونی اشخاص باشد. به طور کلی این مهارتها در دو دسته کلی بیان می شوند:

۱٫ مهارتهای مبتنی بر عمل یا مسأله مدار:

که در آنها ما بدنبال روبرو شدن با مشکل استرس زا هستیم و تغییر موقعیت یا محیط را دنبال می کنیم؛ مثلاً اگر فردی با بیماری خود زمینه استرس را برای خانواده بوجود آورده، با مراجعه به پزشکان متعدد و متخصص در زمینه مربوطه ، تلاش می کند تا با تشخیص به موقع و درمان بیماری، از استرس ایجاد شده کم کند.

۲٫ مهارتهای مبتنی بر عواطف یا هیجان مدار:

که در آنها ما قدرت تغییر موقعیت را وجود ندارد اما می توانیم برداشت و تعبیری که از موقعیت و احساسی که نسبت به آن داریم را تغییر دهیم و بدین شکل استرس موجود را کنترل کنیم؛ مثلاً روبرو شدن با مرگ یکی از عزیزان که بسیار استرس زا است اما نمی توان از آن اجتناب کرد. در این مواقع مهارتهای هیجان مدار به فرد کمک می کنند و تحمل فقدان را برای او آسانتر می کنند.

 مدیریت استرس نیازمند برخورداری از هر دو دسته مهارت ذکر شده است. برخی افراد تنها با روشهای هیجان مدار با استرس مقابله می کنند و لذا نمی توانند مسأله را به خوبی مدیریت کنند. به عنوان مثال فردی را تجسم کنید که به یک مشکل جسمانی جدی دچار شده و نیازمند جراحی فوری است. او به جای اینکه از یک مقابله مسأله مدار استفاده کند و برای جراحی اقدام کند، در عوض با استفاده از یک سبک مقابله ای هیجان مدار، بیماری را انکار کرده تا فشار روانی ناشی از آن کاهش دهد. این سبک مقابله در صورتی که به طور موقت مورد استفاده قرار بگیرد می تواند مؤثر واقع شود، چون در این مدت فرد این فرصت را دارد که بهتر فکر کند و نتیجه بگیرد که باید تحت جراحی قرار بگیرد؛ اما اگر این مقابله هیجانی طولانی مدت و پایدار بماند، مانع پرداختن به خود مشکل می شود و استرس همچنان باقی خواهد بود.

مدیریت استرس در ساده ترین سطح عبارت است از:

۱) علائم و نشانه های استرس را شناسایی کنیم

۲) علل استرس را تعیین کنیم

۳) برای رسیدگی و از بین بردن علت استرس و کاهش علائم ایجاد شده اقدام کنیم

۴)در صورت لزوم، از شیوه های ضمنی دیگر برای کاهش علائم استرس تا زمانی که علت زیربنایی استرس مورد رسیدگی قرار بگیرد استفاده کنیم. به دلیل فشارهای زندگی مدرن، امروزه اغلب افراد بدون توجه به مراحل ۲ و ۳ به مرحله ۴ می روند و سعی می کنند تا با استفاده از روشهای مقابله ای ناکارآمد (که مقابله ناسازگار نامیده می شود) از استرس موجود بکاهند. اما تا زمانی که شناسایی و رفع علت زیربنایی استرس انجام نشود، استرس همچنان باقی می ماند و اثرات خود را خواهد گذاشت. به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که در اثر فشار کاری زیاد به سردردهای عود کننده مبتلا شده است. وقتی که او صرفاً  به علامت توجه کند (مثلاً فقط از داروهای مسکن استفاده کند)، استرس باقی خواهد ماند و دوباره دچار سردرد خواهد شد. در حالیکه اگر این فرد علت استرس را شناسایی کند و کارهایش را بصورتی برنامه ریزی کند که با فشار کاری زیاد روبرو نشود، قادر خواهد بدون اینکه از هیچ داروی مسکنی استفاده کند سردردهایش را بهبود یابد.

0

User Rating: نفر اول باشید!

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است