مرد پارسی دروغ نگوید حتی بهنگام مرگ در جنگ (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه » سلامت روان » چگونه هوش کودکان را رشد و پرورش دهیم؟
چگونه هوش کودکان را رشد و پرورش دهیم؟

چگونه هوش کودکان را رشد و پرورش دهیم؟

همه والدین دوست دارند کودک آن ها از هوش بالایی برخوردار باشد. در ابتدا باید گفت لازم است با تعریف صحیح هوش و ابعاد آن آشنا باشیم. پس از آن برای اینکه بتوانیم ابعاد گوناگون هوش را در درون کودکان ظهور و رشد و پرورش دهیم می توانیم از نکاتی که در این نوشتار به آن ها اشاره شده است بهره ببریم.

انواع هوش، مثل چتري، بر وجود و استعدادهاي کودک سایه افکنده و مهم ترين راه برای ارتقاي هوش و استعداد کودک تا حدود ۱۲ سالگي، فراهم کردن يک محيط غني براي رشد کودک می باشد. محيط غني به معنای ايجاد زمينه هاي متنوع براي ظهور و پرورش انواع هوش در وجود کودک می شود. مثلا براي رشد هوش کلامي زباني لازم است، کتاب و مجله شعر و قصه به کودک بدهیم و از او بخواهيم درباره آن چه خوانده است حرف بزند و نظر بدهد؛ يا براي پرورش هوش جنبشي، کودک را در فضاي ورزشي و پر تحرک بگذاریم. فراهم کردن محيط غني، شامل غني کردن فضاي اطراف کودک با شرایط متنوع براي رشد متعادل انواع هوش در وجود او، بدون هیچ گونه پيش داوري می باشد. فراموش نکنیم توجه انحصاري به يک هوش و رشد تک بعدي آن، کودک ما را به يک موجود یک بعدي ناقص تبدیل می کند. بهترين زمان براي استعداديابي و تشخيص قوي ترين هوش در وجود فرد از ۱۲ سالگي به بعد می باشد تا بتوان به نوجوان کمک کرد تا پا در مسير مناسب با توانايي هايش قرار دهد و با انتخاب رشته تحصيلي و رشته دانشگاهي و شغل متناسب با هوش، استعداد و توانایی هایش، در آينده فرد موثر و موفقي برای خود و جامعه باشد.

خانواده‌اي كه پدر و مادر در آن سختگيري بي‌جا و افراطی انجام می دهند و پرخاشگر و انتقاد‌كننده عمل می کنند، به هوش و اعتماد به نفس کودکان براي بيان توانايي‌شان لطمه می زنند. بالعکس، خانواده‌هايي كه محيط دوستانه، آرام و رابطه‌اي برمبناي تعامل سالم برای فرزندان خود ایجاد می کنند، به رشد توانايي‌هاي هوشي کودکان كمك می نمایند. در ذیل راهکارهایی پیشنهاد شده که می تواند در رشد و پرورش هوش کودکان اثر گذار باشد.

  • صبحانه خوب و كامل به کودکان بدهید. مغز خوب و سالم، غذاي سالم و كافي می خواهد؛ اگر كودك شما صبحانه خوبي بخورد كه بتواند۲۰درصد انرژي لازم براي ادامه روز وی را فراهم کند، توجه و تمركز او بيشتر خواهد شد.
  • بازي به اندازه غذاي خوب لازم و در رشد هوش ‌شناختي كودكان موثر است. بازي مناسب نوعي تمرين برای مغز محسوب می شود. در دوران نوزادي، بغل كردن بچه و بازي كلامي با نوزادان در رشد و تقويت بيشتر و بهتر هوش کودکان اثر گذار است. در سال‌هاي بعدي هم مي‌توانيد بدون آنكه امكانات مادي زيادي فراهم کنید، با او بازي و حواس او را درگیر کنید و در نتیجه افزايش شبكه سلول‌هاي مغز كه ابزار هوش است، حاصل شود.
  • قايم موشك، بازي‌هاي نمايشي مثل پانتوميم و حتي تشخيص بو‌ها با چشم بسته در رشد هوش كودكان موثر است.

  • در سنین بالاتر، بازي‌هاي فكري كه بچه‌ها خودشان انتخاب نمایند مثل پازل و بعضي از بازي‌هاي رايانه‌اي، بصورتی که محدود در زمان‌هاي مشخص باشد مي‌تواند مؤثر واقع شود.
  • تعامل كودك و والدين مثل حرف‌زدن، گوش‌كردن به هم، توجه به هم، سؤال پرسيدن و نظر خواستن، به قدرت هوش بچه‌ها کمک می کند.
  • اگر پدر و مادر عادت به مطالعه كتاب داشته باشند به راحتي مي‌توان ايده تشويق كودكان به مطالعه براي افزايش هوش را عملي كرد. كتاب خواندن سلول‌هاي مغز را فعال تر نگه می دارد و زمينه تجربه‌اندوزي و آزمون و خطاي كمتر را به بچه‌ها هديه می نماید. براي کودکان كتاب بخوانيد و اگر سؤالي دارند از شما می پرسند، به آنها با حوصله و دقت پاسخ دهيد. حتما شما هم بعد از خواندن كتاب از كودك خود درباره شخصيت‌ها و اتفاقات داستان سؤالاتی مطرح کنید. می توانید از او بخواهيد درباره داستان كتاب نقاشي کند.

  • سرزنش و مقايسه کودکان را ترک کنید. اگر تصمیم دارید با ميزان هوشمندي بچه‌ها فخرفروشي نمایید آنها را در فشار رواني قرار داده و از همه مهم‌تر اينكه تجربه خوب دوران كودكي را از آنها سلب می کنید.
  • شايد فكر كنيد هر فرد نابغه و باهوش موفقي، در خانواده مرفه و بدون مشكلي زیسته است. اما بدانيد كه اغلب افراد موفق دنيا زندگي‌هاي سخت و پر از رنجي تجربه کرده اند. شايد راز شكوفايي اين باشد كه ذهن افراد در شرايط سخت و چالش‌انگيز ناچار است كه اطلاعات را پردازش و راه‌‌حل‌يابي نماید. در خانواده در صدد ايجاد محيط مصنوعي و گلخانه‌اي برای رشد هوشي کودکان خود نباشید ، برای آنها فرصت فكر كردن و حل مسئله ایجاد کنید.
  • پرورش خلاقيت كودك را مد نظر قرار دهید. يكي از راه‌هاي رشد خلاقيت می تواند به این شکل باشد كه به جاي اينكه همه چيز را حاضر و آماده در اختيار او قرار دهید، به او كمك نمایید تا از وسايل و ابزارهاي دم دستي و غيرقابل استفاده، وسايل مورد نياز خودش را شکل دهد و بسازد. به او فرصت فکر کردن بدهید كه چگونه مي‌تواند به كمك يك لوله مقوايي كه از انتهاي يك دستمال كاغذي رولي مانده است و چند تكه پارچه و چسب و… ساختن يك جامدادي روميزي براي خودش را تجربه کند.

0

User Rating: نفر اول باشید!

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است