ارزش انسان به افکار و باورهای اوست
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه » پوست و مو » ۱۲ نکته مهم برای داشتن ناخن های سالم و زیبا
۱۲ نکته مهم برای داشتن ناخن های سالم و زیبا

۱۲ نکته مهم برای داشتن ناخن های سالم و زیبا

داشتن ناخن های سالم، محکم، شفاف، درخشان و زیبا برای خانم ها بسیار مهم است. برای داشتن ناخن سالم و زیبا نکات مخلفی از تغذیه گرفته تا نکات بهداشتی موثر هستند. در این نوشتار ۱۲ نکته مهم را به شما ارائه کرده ایم تا با رعایت این نکات ناخن های زیبا و سالمی داشته باشید.

۱)تغذیه سالم داشته باشید

همیشه یکی از نشانه‌های داشتن تغذیه مضر، در ناخن‌ها هویدا می‌شود. کمبود ویتامین، کلسیم و آب بدن، منجر به شکننده، ضعیف، بدرنگ و ناصاف بودن ناخن ها می شود. به ناخن‌های خود بنگرید، اگر درخشان، صاف، شفاف و محکم نبودند، احتمالا باید در نوع تغذیه خود تجدید نظر کنید. میوه‌ها، سبزیجات، آب، غلات و انواع آجیل مقادیر زیادی کلسیم، مواد معدنی و انواع ویتامین دارند که خود ناخن های درخشان را به همراه می آورند که با یک مانیکور ناخن ساده، دستان شما را جذاب‌تر خواهند کردمی شود.

 

 

۲)ناخن جویدن را ترک کنید

اولین و مهمترین قدم برای داشتن ناخن هایی زیبا و مقاوم ترک عادت جویدن می باشد که ادامه این عادت بجز اینکه زیبایی ناخن شما را از بین می برد، ناخن ها همچنین می توانند انواع باکتری ها را در خود نگه داشته و با این عمل به بدن شما وارد شوند ایجاد بیماری نمایند. پوست اطراف ناخن به عنوان تخت خواب برای ناخن ها محسوب می شود، کندن پوست بیش از اندازه باعث می شود تا جایگاه ناخن آسیب دیده و احتمال ابتلا به بیماری های قارچی بالا رود.

 

 

۳)ناخن ها را به اندازه کوتاه کنید

داشتن ناخن های بلند زیبا و جذاب اهمیت دارد اما این اندازه مهم است که نه ناخن ها زیاد بلند بگذارید که به هر چیزی برخورد کند و بشکند و نه این که زیاد کوتاه کنید که از زیبایی ناخن هایتان کم شود.

 

۴)ناخن را حتما سوهان بزنید

بعد از کوتاه کردن ناخن ها لازم است آنها را سوهان بزنید چرا که بعد از استفاده از ناخن گیر گوشه ها و لبه های ناخن ها خشن می مانند و با برخورد به هر جایی ممکن است بشکنند. به ناخن ها دقت نمایید که ناخن ها را تنها در یک جهت سوهان بزنید تا هیچ گونه آسیبی به ناخن ها نرسد.

 

۵)ناخن هایتان را مرطوب کنید

هر روز ناخن هایتان مرطوب کنید، به این صورت که در یک ظرف حاوی آب گرم ناخن ها را به صورت عمودی بگذارید تا بافتی نرم پیدا کند و از خشکی و به دنبال آن شکنندگی در امان باشد. همچنین می توانید از روغن های مفید مثل روغن زیتون یا وازلین استفاده کنید.

 

۶)ناخن ها را برق بیاندازید

استفاده از برق ناخن باعث شفافیت و براقی ناخن ها می گردد که اگر روشی طبیعی را برای براق کردن ترجیح می دهید از روغن زیتون برای ناخن هایتان استفاده نمایید.

 

 

۷)روغن های مفید بخورید

روغن کنجد و زیتون را در برنامه غذایی خود قرار دهید تا بافت ناخن هایتان مقاوم و محکم بماند.

 

 

۸)از شکستن ناخن هایتان پیشگیری نمایید

هیچگاه ناخن هایتان را بعنوان ابزار به کار نبرید، که ناخنتان را در معرض خطر شکستن قرار دهید. بخش سفید ناخن که بعنوان ناحیه ی استرس نامیده می شود نیز، سرانجام سست شده و می شکند. بهتر است به جای اینکه آنها را بر روی هر سطحی کشیده و یا با آنها در بزنید و یا از آنها به عنوان پیچ گوشتی اکمک بگیرید، کمی از آن ها مراقبت کنید.

 

 

۹)از ناخن گیر تیز استفاده کنید

ناخن گیرهای کند موجب ترک خوردن ناخن شما تحت فشار ناخن گیر می شوند. بهتر است آنها را به شکل مستطیلی بچینید و سپس گوشه های آنها را کمی گرد نمایید تا دوام بیشتری پیدا کنند.

 

۱۰)از دست کش برای شست و شو استفاده کنید

از شستشوی ظرفها تا تمیز کردن سرویس های بهداشتی، همه و همه خطر بزرگی برای ناخن های شما هستند. مواد شوینده قوی رابطه خوبی با ناخن های شما ندارند. البته آلودگی هم از دوام ناخن ها می کاهد. برای اینکه ناخن هایتان را از خطرات در امان نگه دارید، بهتر است دستکش بپوشید.

 

۱۱)استون مصرف نکنید

استون به سبب ساختار مولکولی اش، خشکی ناخن ها و پوست اطرافشان را به همراه دارد. بهتر است که از محلولهایی که بر پایه استاتیت می باشند را برای پاک کردن لاک ناخن مصرف نمایید.

 

 

۱۲)به نظافت ناخن ها توجه کنید

همانطور که هر روز پوست صورت خود را پاک و تمیز می نمایید، باید ناخن هایتان را نیز تمیز کرده و هرگونه کثیفی و آلودگی را از زیر ناخن های خود خارج کنید. حتی اگر لاک ناخن تیره دارید نیز باید به این نکته توجه کنید؛ زیرا هر چه ناخن هایتان تمیز تر شود مطمئنا زیباتر و جذاب تر نیز به چشم می آید. توصیه این است که همواره یک برس ناخن کوچک در کیف خود همراه داشته و در صورت لزوم برای تمیز کردن ناخن هایتان به کار برید.

0

User Rating: نفر اول باشید!

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است