آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه » سلامت روان » ۶ روش موثر برای مدیریت استرس
۶ روش موثر برای مدیریت استرس

۶ روش موثر برای مدیریت استرس

در نوشته های پیشین درباره استرس، نشانه ها، تاثیرات و رویکردهای مدیریت استرس مباحثی را به شما ارائه کردیم. در این نوشتار تلاش داریم روش های ملموسی را برای مدیریت استرس ارائه کنیم.

اگر در معرض رویدادهای تنش زا هستید برای مدیریت آن به خود فرصت دهید و انتظار نداشته باشید که هر کاری را که انجام می دهید کامل و بی نقص پیش برود. اولین مهارت مقابله ای شما در جریان رویدادهای تنش زای زندگی باید از خود نشان دهید، مصمم، قاطع و شجاع بودن در برابر آن است. بعد از اینکه فرصت پیدا کردید تا موقعیت را شناسایی کنید، می توانید مناسبترین انتخاب را برای مقابله با استرس برگزینید.


برای این که بتوانید با رویدادهای تنش زا در زندگی بهتر مقابله کنید باید آنها را به صورت رویدادهای تحت کنترل خود ارزیابی کنید و در ذهن خود این باورها را بوجود آورید که:
-من می توانم از عهده این موقعیت برآیم.
-من می توانم این مشکل را حل کنم.
-در من مهارتها و توان لازم برای موفق شدن وجود دارد.

از روش های مقابله و مدیریت استرس می توان به این روش ها اشاره کرد:

مدیریت زمان انجام دهید

مهارت مدیریت زمان و برنامه ریزی برای کاهش و کنترل استرس اهمیت اساسی دارد. به ویژه یادگیری اولویت بندی وظایف و اجتناب از به عهده گرفتن کارهای خارج از توان، برای پیشگیری از استرس زا شدن شرایط زندگی مفید و ضروری می باشند. استفاده مداوم از تقویم و برنامه ریزی بر اساس زمان های از پیش تعیین شده، توجه به کارهای بیهوده ای که زمان را تلف می کنند و جایگزین کردن آنها با کارهای مفیدتر موجب می گردد تا شما هیچگاه به دلیل کمبود وقت و برنامه ریزی و … شرایط استرس زا را تجربه نکنید. همچنین سازندگی و انجام به موقع وظایف، منجر به شکل گیری احساس خرسندی و رضایت از خود می شود و آسایش روانی شما را ارتقاء می دهد.

ورزش کنید

ورزش و فعالیت بدنی نه تنها موجب بهبود سلامت کلی بدن می شود، بلکه به شما برای رویارویی با تنش ها کمک می کند. ورزش در درجه اول این امکان را برای شما بوجود می آورد که از لحاظ هیجانی برای مدتی از فشار روانی و شرایط استرس زا رها شوید. از سوی دیگر برخورداری از سلامت جسمانی و نشاط، موجب افزایش توانایی شما برای مقابله با استرس در لحظه وقوع آن می شود. شرکت در برنامه های ایروبیک به شما کمک می کند، چون همواره دوره ای از آرامش را به همراه دارد و کنترل فرد بر واکنش پذیری فیزیولوژیکی اش را افزایش می دهد.


آرامش بخشی و مراقبه را فراموش نکنید


آرامش بخشی (ریلکسیشن)، مراقبه (مدیتیشن)، یوگا، ذن و … از روشهای سنتی کاهش استرس می باشند که در صورتی که به خوبی یاد گرفته و اجرا شوند، تاثیر بسیار خوبی بر مدیریت استرس می گذارند. مؤثرترین شیوه ای که یادگیری آن نیز آسان است، آرامش بخشی عضلانی یا ریلکسیشن می باشد که در این بخش به تبیین آن می پردازیم.
سه روش آرامش بخشی جهت مقابله با استرس در مطلب دیگر آورده شده که شما باید هر سه روش را آزمایش کنید به این امید که حداقل یک روش بتواند مناسب حال شما باشد.
پیش از شروع تمرین آرامش بخشی، در حالتی که احساس راحتی دارید، قرار بگیرید. اکنون یک عامل فشار عصبی را در زندگی خود مجسم کنید که در حال حاضر موجب دشواری زندگی شما شده است. احساسی را که از عامل مولد فشار عصبی به شما دست می دهد را تجسم کنید. چشمان خود را ببندید و روشهای زیر را برای آرامش بخشی تمرین کنید تا ارزیابی کنید که کدام روش بهتر می تواند از فشار عصبی در شما بکاهد. افراد ممکن است روشهای متفاوتی را برای آرام سازی خود انتخاب و با برخی روشها راحتی بیشتری حس کنند. هر یک از روشهای زیر را که بهتر و مؤثرتر دیدید، دائماً آن را تمرین کنید تا برآن مسلط شوید و در زمان رویارویی با استرس در موقعیت های واقعی زندگی بتوانید به راحتی از آن بهره ببرید.


به آغوش طبیعت پناه ببرید

با قدم زدن در باغ‌های سرسبز و یا حتی تماشای تصاویر طبیعت می توانید، در برابر استرس مقاومت بیشتری داشته باشید. نتایج یک تحقیق اخیر در دانشگاه استنفورد نشان می دهد که قدم زدن در فضاهای سبز و پارک‌ها بیشتر از قدم زدن در خیابان‌های شلوغ موجب کاهش اضطراب می شود. در تحقیقی دیگر، دانش‌آموزان به خاطر داشتن امتحان ریاضی استرس داشتند و به خاطر همین استرس، عملکرد آنها زیر متوسط بود. بعد از تجربه‌ی عامل استرس‌زا، محققان شرکت‌کننده‌ها را به دو گروه قرار دادند، به یکی از گروه‌ها تصاویری از جاده‌های زیبا، درخت و منظره نشان داده شد و به گروه دیگر تصاویری از مناطق شهریِ مملو از آدم‌ها و ماشین‌ها. آنهایی که تصویر مناظر زیبا را دیدند، خیلی سریع‌تر ریکاوری قلبی-عروقی شدند و به عنوان مثال ضربان قلبشان سریع‌تر پایین آمد.

محیط خود را سازماندهی کنید


در صورتی که محیط اطراف شما (محل کار، اتاق، آشپزخانه، کمد، ماشین و …) کاملاً منظم و سازماندهی شود، هیچگاه با استرس های ناشی از بهم ریختگی و نابسامانی مواجه نمی شوید. این عادت را در خود تقویت نمایید که به صورت دوره ای محیط اطراف تان را تمیز و مرتب کنید و چیزهای غیرضروری را دور بریزید.

تقویت سیستم حمایتی


افرادی که شبکه حمایتی قوی را دارند در رویارویی با استرس ها، نسبت به آنهایی که ارتباطات اجتماعی کمتری دارند، کمتر صدمه می خورند و با نشانه های جسمانی و روانی کمتری مواجه می شوند. دوستان، عزیزان، همکاران، همسایگان و هر رابطه دیگری که در بافت اجتماع شکل بگیرد، می تواند نقش کاهش دهنده استرس را هم برای جسم و هم برای روان افراد داشته باشد.

0

User Rating: نفر اول باشید!

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است